TvärspråkligtRedigera

KodRedigera

mi

mi

  1. (ISO 639-1) kod för språket maori

SvenskaRedigera

PronomenRedigera

mi (possessiva pronomen)

  1. (dialektalt) min; possessivt pronomen i femininum singular
    1963: Emil i Lönneberga (Rabén & Sjögren), Astrid Lindgren:
    Emil blev glad åt mössan, och när han skulle lägga sig om kvällen, så sa han: ”Jag vill ha mi mysse!”

SubstantivRedigera

mi (oböjligt)

  1. (musik) en stavelse som används vid solmisation för att representera den tredje tonen i en durskala
    Jämför: do, re, fa, so, la, ti

ÖversättningarRedigera

BokmålRedigera

PronomenRedigera

mi

  1. min

EsperantoRedigera

PronomenRedigera

mi

  1. jag

KroatiskaRedigera

PronomenRedigera

mi

  1. vi

LadinoRedigera

PronomenRedigera

mi

  1. min, mitt; (possesivt pronomen för första person singular) obetonat possesivt pronomen singular maskulinum och femininum

LatinRedigera

PronomenRedigera

  1. böjningsform av meus

NynorskaRedigera

PronomenRedigera

mi

  1. min

PolskaRedigera

PronomenRedigera

mi

  1. mig

UngerskaRedigera

PronomenRedigera

mi

  1. vi

SpanskaRedigera

PronomenRedigera

mi

  1. min, mitt; (possesivt pronomen för första person singular) obetonat possesivt pronomen singular maskulinum och femininum