Se även och .

TvärspråkligtRedigera

KodRedigera

sa

sa

  1. (ISO 639-1) kod för språket sanskrit

SvenskaRedigera

VerbRedigera

sa

  1. (dialektalt) variant av ska
    Den där vasen sa inte stå där!
  2. böjningsform av säga
  3. böjningsform av säja

BokmålRedigera

VerbRedigera

sa

  1. böjningsform av si

EsperantoRedigera

InterjektionRedigera

sa

  1. hej

EstniskaRedigera

PronomenRedigera

sa

  1. du
    Varianter: Sa

FranskaRedigera

PronomenRedigera

  1. hans, hennes, sin, sitt, ens; possessivt pronomen tredje person singular femininum
    Sa chienne ne peut pas parler.
    Hennes tik kan inte tala.
    Användning: Blir son om det kommer före vokalljud.

MalagassiskaRedigera

KonjunktionRedigera

sa

  1. eller

UrgermanskaRedigera

Determinativt pronomenRedigera

*sa

  1. distalt pronomen: det där (utan särskild rumslig hänvisning)
    Etymologi: Av äldre urgermanska *sa, av förgermanska *só, av urindoeuropeiska *só
    Grammatik: Flera dotterspråk ärvde instrumentalisformer av yngre urgermanska *þwī eller *þwō, troligen med verkan av instrumentalisböjning för *hʷaz (*hʷī eller hʷō))
    Besläktade ord: *sī, *þan, *þar, *þus
    Jämför: Samma som urbaltiska *tas, urhellenska *ho, urindoiranska *sá, urkeltiska *so, urslaviska *tъ (*tŭ)
    Se även: *hiz, *iz, *jainaz

BöjningarRedigera

Oregelbundet
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *sa

/ˈsɑ/

*þai

/ˈθɑi̯/

*sō

/ˈsɔː/

*þôz

/ˈθɔːːz/

*þat

/ˈθɑt/

*þō

/ˈθɔː/

Ackusativ *þanǭ

/ˈθɑ.nɔ̃ː/

*þanz

/ˈθɑnz/

*þǭ

/ˈθɔ̃ː/

*þōz

/ˈθɔːz/

*þat

/ˈθɑt/

*þō

/ˈθɔː/

Genitiv *þas

/ˈθɑs/

*þaizǫ̂

/ˈθɑi̯.zɔ̃ːː/

*þaizōz

/ˈθɑi̯.zɔːz/

*þaizǫ̂

/ˈθɑi̯.zɔ̃ːː/

*þas

/ˈθɑs/

*þaizǫ̂

/ˈθɑi̯.zɔ̃ːː/

Dativ *þammai

/ˈθɑm.mɑi̯/

*þaimaz

/ˈθɑi̯.mɑz/

*þaizōi

/ˈθɑi̯.zɔːi̯/

*þaimaz

/ˈθɑi̯.mɑz/

*þammai

/ˈθɑm.mɑi̯/

*þaimaz

/ˈθɑi̯.mɑz/

Instrumentalis *þanō

/ˈθɑ.nɔː/

*þaimiz

/ˈθɑi̯.miz/

*þaizō

/ˈθɑi̯.zɔː/

*þaimiz

/ˈθɑi̯.miz/

*þanō

/ˈθɑ.nɔː/

*þaimiz

/ˈθɑi̯.miz/

OmvandlingarRedigera

*sa (nominativ singular maskulinum)

  • Urnordgermanska: *sa
    • Fornvästnordiska: *sá (möjligen lång vokal med verkan av *sú)
      • Fornisländska:
        • Isländska:
      • Färöiska:
    • Fornöstnordiska: *sā (möjligen lång vokal med verkan av *sū)
      • Forndanska:
      • Fornsvenska:
  • Urvästgermanska: *sa
    • Fornengelska:
    • Fornsaxiska:
    • ⇒ Urvästgermanska: *þa (þ- med verkan av pronomenets flesta böjningar)
      • Fornengelska: þē
      • Fornfrisiska: thā, thī,
        • Saterfrisiska: die
        • Västfrisiska: de, dy
      • Fornhögtyska: dēr (med adjektivböjning), thēr (med adjektivböjning)
      • Fornlågfrankiska: thē
        • ⇒ Fornlågfrankiska: thie (med adjektivböjning)
          • Medelnederländska: die
      • Fornsaxiska: thē
  • Uröstgermanska: *sa

*sō (nominativ singular femininum)

  • Urnordgermanska: *sū
    • Fornvästnordiska: *sú
      • Fornisländska:
        • Isländska:
      • Färöiska:
    • Fornöstnordiska: *sū
      • Forndanska:
      • Fornsvenska:
  • Urvästgermanska: *sū
    • Fornengelska: sēo, sia, sio, siu
    • Fornsaxiska: siu
    • ⇒ Urvästgermanska: *þū (þ- med verkan av pronomenets flesta böjningar)
      • Fornengelska: þēo
        • Medelengelska: þeo
          • Engelska: tho (åldrigt)
      • Fornhögtyska: diu (med adjektivböjning)
        • Medelhögtyska: diu
          • Alemannisk tyska: d
          • Jiddisch: די‎ (di)
          • Kölniska: die
          • Luxemburgiska: déi
          • Tyska: die
          • Zimbriska: dòi
          • Östcentraltyska: de
    • Fornlågfrankiska: thia (med adjektivböjning), thie (med adjektivböjning)
      • Medelnederländska: die
    • Fornsaxiska: thiu
      • Medellågtyska: die
  • Uröstgermanska: *sō

*þat (nominativ singular neutrum, ackusativ singular neutrum)

*þai (nominativ plural maskulinum)

*þôz (nominativ plural femininum)

  • Urnordgermanska: *þāʀ
    • Fornvästnordiska: *þær (med okänd källa till i-omljud)
    • Fornöstnordiska: *þǣr (med okänd källa till i-omljud)
  • Uröstgermanska: *þōz

*þō (nominativ plural neutrum, ackusativ plural neutrum)

*þanǭ (ackusativ singular maskulinum)

*þǭ (ackusativ singular femininum)

  • Urnordgermanska: *þą̄
  • Urvästgermanska: *þą̄
    • Fornengelska: þā
    • Fornhögtyska: diu
      • Medelhögtyska: diu
        • Alemannisk tyska: d
        • Jiddisch: די‎ (di)
        • Kölniska: die
        • Luxemburgiska: déi
        • Tyska: die
        • Zimbriska: dòi
        • Östcentraltyska: de
    • Fornlågfrankiska: thiea
      • Medelnederländska: die
    • Fornsaxiska: thia
      • Medellågtyska: die
        • Lågtyska: de
  • Uröstgermanska: *þǭ

*þanz (ackusativ plural maskulinum)

*þōz (ackusativ plural femininum)

*þas (genitiv singular nominativ, genitiv singular neutrum)

*þaizōz (genitiv singular femininum)

*þaizǫ̂ (genitiv plural)

*þammai (dativ singular maskulinum, dativ singular neutrum)

*þaizōi (dativ singular femininum)

*þaimaz (dativ plural)

*þanō (instrumentalis singular nominativ, instrumentalis singular ackusativ)

  • Urvästgermanska: *þano

*þaizō (instrumentalis singular femininum)

  • Urvästgermanska: *þaiʀo

*þaimiz (instrumentalis plural)

  • Urvästgermanska: *þaimi