BokmålRedigera

ArtikelRedigera

Tabell över artiklar Obestämda Bestämda
Singular Singular Plural
Maskulin en den de
Feminin ei
Neutrum et det

ei

  1. en, ett (obestämd artikel feminin)

EstniskaRedigera

InterjektionRedigera

ei

  1. nej
    Antonymer: jah

FinskaRedigera

InterjektionRedigera

ei

  1. nej; uttrycker nekande; kombineras ofta med verb som svar på frågor
    –Mennäänkö kahville? –Ei, en pääse vielä töistä.
    –Ska vi fika? –Nej, jag slipper inte från jobbet än.
    Antonymer: kyllä

VerbRedigera

Böjningar av
det negativa verbet
Indikativ, konditionalis och potentialis Imperativ
Singular Plural Singular Plural
1:a person minä en me emme älkäämme
2:a person sinä et te ette älä älkää
3:e person hän/se ei he/ne eivät,
(vard.) ne ei
älköön älkööt
Passiv ei älköön

ei

  1. tredje-person singular av det negativa verbet, använt också med opersonliga/passiva verbformer; inte; uttrycker nekande
    Hän ei ole nähnyt elokuvaa.
    Han/hon har inte sett filmen.
    –Onko hän kotona? –Ei ole.
    –Är han/hon hemma? –Nej.
    Käyn lomalla, joten ei me nähdä viikkoon.
    Jag åker på semester, så vi ses inte på en vecka.
    Se även: eikä
    Grammatik: Det negativa verbet saknar grundform. Jämför engelska don't och doesn't.

IsländskaRedigera

AdverbRedigera

ei

  1. (föråldrat) inte
 
Etymologi: Av tidigare eigi, av fornnordiska eigi, av urgermanska *ne aiwaǥin
Synonymer: ekki

LatinRedigera

PronomenRedigera

is

  1. tredje person singularis
Oregelbundet pronomen mask. fem. neut.
Nominativ , eae ea
Genitiv eōrum eārum eōrum
Dativ eīs eīs eīs
Ackusativ eōs eās ea
Ablativ eīs eīs eīs

LimburgiskaRedigera

ArtikelRedigera

ei

  1. en, ett; obestämd artikel (singular) för neutrum i nominativ, ackusativ och dativ

SubstantivRedigera

ei

  1. ägg

NederländskaRedigera

SubstantivRedigera

Böjningar av ei  Singular Plural
neutrum
Nominativ ei eieren

ei

  • (Nord-Nederländerna, Limburg) uttal: /ɛɪ̯/
  • (Flandern, Brabant) uttal: /ɛː/
  1. ägg

SammansättningarRedigera

NynorskaRedigera

ArtikelRedigera

Tabell över artiklar Obestämda Bestämda
Singular Singular Plural
Maskulin ein den de
Feminin ei
Neutrum eit det

ei

  1. en, ett (obestämd artikel feminin)

RäkneordRedigera

ei f (maskulin ein, neutrum eitt)

  1. en, ett; 1