Se även -et-.

Tvärspråkligt

redigera
et

et

  1. (ISO 639-1) kod för språket estniska

Bokmål

redigera

Artikel

redigera
Tabell över artiklar Obestämda Bestämda
Singular Singular Plural
Maskulin en den de
Feminin ei
Neutrum et det

et

  1. en, ett (obestämd artikel neutrum)

et

  1. böjningsform av ete

Artikel

redigera
Tabell över artiklar Obestämda Bestämda
Singular Singular Plural
Utrum en den de
Neutrum et det

et

  1. ett (obestämd artikel neutrum)
Böjningar av
det negativa verbet
Indikativ, konditionalis och potentialis Imperativ
Singular Plural Singular Plural
1:a person minä en me emme älkäämme
2:a person sinä et te ette älä älkää
3:e person hän/se ei he/ne eivät,
(vard.) ne ei
älköön älkööt
Passiv ei älköön

et

  1. andra-person singular av det negativa verbet; inte; uttrycker nekande
    Se även: etkä
    Grammatik: Det negativa verbet saknar grundform. Jämför engelska don't och doesn't.

Franska

redigera

Konjunktion

redigera

et

  1. och

Konjunktion

redigera

et

  1. och, även