TyskaRedigera

AdjektivRedigera

Böjningar av missraten 
Predikativa former
Positiv missraten
Kompareras inte.

missraten

  1. misslyckad


VerbRedigera

Konjugation för missraten 

Hjälpverb: sein

Infinitiv missraten
Presensparticip missratend
Perfektparticip missraten
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich missrate  du missrätst  er, sie, es missrät 
Plural wir missraten  ihr missratt  sie missraten 
Preteritum Singular ich missriet  du missrietst  er, sie, es missriet 
Plural wir missrieten  ihr missrietet  sie missrieten 
Imperativ
Singular - missrat!, missrate ! -
Plural - missratt ! missraten Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich missrate  du missratest  er, sie, es missrate 
Plural wir missraten  ihr missratet  sie missraten 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich missriete  du missrietest  er, sie, es missriete 
Plural wir missrieten  ihr missrietet  sie missrieten 

missraten

  1. misslyckas