RyskaRedigera

VerbRedigera

Böjningar av измени́ть  Singular Plural
perfektiv
Futurum 1:a person изменю́ изме́ним
2:a person изме́нишь изме́ните
3:e person изме́нит изме́нят
Preteritum Maskulinum измени́л измени́ли
Neutrum измени́ло
Femininum измени́ла
Imperativ 2:a person измени́ измени́те
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Preteritum измени́вший изменённый измени́в, измени́вши

изменить pf (impf изменять, passiv измениться)

  1. ändra, förändra, rätta
    Besläktade ord: изменение, изменимость, изменичивость, изменичивый, изменный, изменяемость
  2. (+ dativ) förråda, svika, överge
    измени́ть оте́честву
    förråda sitt fädernesland
    Besläktade ord: измена, изменник, изменница, изменничать, изменнический, изменный
  3. (grammatik) böja, flektera