TyskaRedigera

VerbRedigera

Konjugation för verlieren 

Hjälpverb: haben

Infinitiv verlieren
Presensparticip verlierend
Perfektparticip verloren
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich verliere  du verlierst  er, sie, es verliert 
Plural wir verlieren  ihr verliert  sie verlieren 
Preteritum Singular ich verlor  du verlorst  er, sie, es verlor 
Plural wir verloren  ihr verlort  sie verloren 
Imperativ
Singular - verliere ! -
Plural - verliert ! verlieren Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich verliere  du verlierest  er, sie, es verliere 
Plural wir verlieren  ihr verlieret  sie verlieren 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich verlöre  du verlörst, verlörest  er, sie, es verlöre 
Plural wir verlören  ihr verlört, verlöret  sie verlören 

verlieren

  1. förlora, mista, tappa, tappa bort
  2. förlora, bli besegrad
 
Besläktade ord: Verlierer, Verliererin, Verlust