TyskaRedigera

VerbRedigera

Konjugation för vererben 

Hjälpverb: haben

Infinitiv vererben
Presensparticip vererbend
Perfektparticip vererbt
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich vererbe  du vererbst  er, sie, es vererbt 
Plural wir vererben  ihr vererbt  sie vererben 
Preteritum Singular ich vererbte  du vererbtest  er, sie, es vererbte 
Plural wir vererbten  ihr vererbtet  sie vererbten 
Imperativ
Singular - vererbe ! -
Plural - vererbt ! vererben Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich vererbe  du vererbest  er, sie, es vererbe 
Plural wir vererben  ihr vererbet  sie vererben 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich vererbte  du vererbtest  er, sie, es vererbte 
Plural wir vererbten  ihr vererbtet  sie vererbten 

vererben

  1. testamentera, lämna i arv
  2. (reflexivt: sich vererben) go i arv
    Besläktade ord: Vererbung