Isländska redigera

Adjektiv redigera

Böjningar av kominn  Starka böjningar
Singular Plural
Maskulinum Femininum Neutrum Maskulinum Femininum Neutrum
Positiv Nominativ kominn komin komið kom{{{fog}}}ir kom{{{fog}}}ar komin
Ackusativ kominn kom{{{fog}}}a komið kom{{{fog}}}a kom{{{fog}}}ar komin
Dativ kom{{{fog}}}um kominni kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}um kom{{{fog}}}um kom{{{fog}}}um
Genitiv komins kominnar komins kominna kominna kominna
Svaga böjningar
Singular Plural
Maskulinum Femininum Neutrum Maskulinum Femininum Neutrum
Positiv Nominativ kom{{{fog}}}i kom{{{fog}}}a kom{{{fog}}}a kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}u
Ackusativ kom{{{fog}}}a kom{{{fog}}}u komna kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}u
Dativ kom{{{fog}}}a kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}a kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}u
Genitiv kom{{{fog}}}a kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}a kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}u kom{{{fog}}}u
Kompareras inte.

kominn

  1. kommen; perfektparticip av koma