FinskaRedigera

SubstantivRedigera

ien

  1. tandkött
    Sammansättningar: ienraja, ientasku, ientulehdus

FrisiskaRedigera

RäkneordRedigera

ien

  1. ett, en
    Se även: earste (ordningstal)

ÄlvdalskaRedigera

RäkneordRedigera

Böjningar av ien Makulinum Femininum Neutrum
Nominativ ien įe iett
Ackusativ ien iena iett
Dativ ienum ienner ienu

ien

  1. en; obestämd artikel singular maskulinum
 
Etymologi: Av fornnordiska einn, av urgermanska *ainaz, av urindoeuropeiska *ójnos
Se även: iett (neutrum), įe (femininum)