RyskaRedigera

VerbRedigera

Böjningar av свари́ть  Singular Plural
perfektiv
Futurum 1:a person сварю́ сва́рим
2:a person сва́ришь сва́рите
3:e person сва́рит сва́рят
Preteritum Maskulinum свари́л свари́ли
Neutrum свари́ло
Femininum свари́ла
Imperativ 2:a person свари́ свари́те
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Preteritum свари́вший сва́ренный свари́в, свари́вши

сварить pf (impf [1] варить, [3] сваривать)

  1. (matlagning) koka
    Besläktade ord: самовар
  2. smälta, sammansmälta
  3. (teknik) svetsa
    Besläktade ord: сварка, сварщик