UkrainskaRedigera

VerbRedigera

Böjningar av па́дати  Singular Plural
imperfektiv
Presens 1:a person па́даю па́даємо, па́даєм
2:a person па́даєш па́даєте
3:e person па́дає па́дають
Futurum 1:a person па́датиму па́датимемо
2:a person па́датимеш па́датимете
3:e person па́датиме па́датимуть
Preteritum Maskulinum па́дав па́дали
Neutrum па́дало
Femininum па́дала
Imperativ 1:a person па́даймо
2:a person па́дай па́дайте
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Presens па́даючий па́даючи
Preteritum па́давший па́давши

падати impf (pf впасти)

  1. falla (även om regn)
    І цей погук був, мов та іскра, що падала на суху солому.
    Dessa ord verkade som gnistor (som fallit) i fnöske.
Besläktade ord: випадати, припадати