RyskaRedigera

VerbRedigera

Böjningar av дава́ть  Singular Plural
imperfektiv
Presens 1:a person даю́ даём
2:a person даёшь даёте
3:e person даёт даю́т
Preteritum Maskulinum дава́л дава́ли
Neutrum дава́ло
Femininum дава́ла
Imperativ 2:a person дава́й дава́йте
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Presens даю́щий дава́емый дава́я
Preteritum дава́вший дава́в, дава́вши

давать impf (pf дать)

  1. ge, överlämna, räcka, skänka
    Давай мне миллион — н-не хочу!
    Ge mig en million — jag s-struntar i den!
    Настя наливает стакан пива и даёт Сатину.
    Nastja slår i ett glas öl och räcker Satjin.
    просишь-просишь, а никто не даёт...
    man ber och ber, men ingen ger något...
    Корова даёт молоко.
    Kon ger mjölk.
    Деревня хлеба не даёт, не даёт и дров, и сала — ничего не даёт.
    Landsbygden ger oss icke bröd, ej heller ved, ej heller spannmål. Den ger oss ingenting.
    Родители, говорит, согласия своего не дают, чтобы я венчался с тобой...
    Mina föräldrar, säger han, ger ej sitt samtycke till mitt giftermål med dig...
    Я даю вечер.
    Jag bjuder på (ger en) fest.
    Jämför: дарить
  2. låta
    Давай поможем друг другу!
    Låt oss hjälpa varann!
    Не даю ему ни продохнуть, ни проглянуть...
    Jag lät honom varken hämta andan eller öppna ögonen...
    Надевайте же коньки, и давайте кататься вместе.
    Tag på skridskor, så kan vi (och låt oss) åka tillsammans.
    Jämför: пусть