FinskaRedigera

SubstantivRedigera

kämmen

  1. handflata

KvänskaRedigera

SubstantivRedigera

kämmen

  1. handflata

TyskaRedigera

VerbRedigera

Konjugation för kämmen 

Hjälpverb: haben

Infinitiv kämmen
Presensparticip kämmend
Perfektparticip gekämmt
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich kämme  du kämmst  er, sie, es kämmt 
Plural wir kämmen  ihr kämmt  sie kämmen 
Preteritum Singular ich kämmte  du kämmtest  er, sie, es kämmte 
Plural wir kämmten  ihr kämmtet  sie kämmten 
Imperativ
Singular - kämme ! -
Plural - kämmt ! kämmen Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich kämme  du kämmest  er, sie, es kämme 
Plural wir kämmen  ihr kämmet  sie kämmen 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich kämmte  du kämmtest  er, sie, es kämmte 
Plural wir kämmten  ihr kämmtet  sie kämmten 

kämmen

  1. kamma
    Besläktade ord: Kamm