UrgermanskaRedigera

RäkneordRedigera

*feđwōr (ordinaltal *feđurþô)

  1. fyra
    Varianter: *feđur- (sammansittande)
    Etymologi: Av äldre urgermanska *feđwōr, av förgermanska *petwṓr, av oregelbunden konsonantändring (*p- av *kʷ-) för *kʷetwṓr, av neutrum för urindoeuropeiska *kʷetwóres
    Grammatik: Nordvästgermanska förlorade *-đ-, gäldande *feur och *fewōr. Fornnordiska skulle av nordgermanska *fjaur ärvt *fjór (fornvästnordiska) och *fiōr (fornöstnordiska), var till sattes adjektiv pluraländelse -ir (fornvästnordiska) och -iʀ (fornöstnordiska)
    Fraser: *feđwōr tiǥiwiz, *feđwōr hundarađō, *feđwōr þūsundijôz
    Sammansättningar: *feđurfaldaz, *feđurskautijaz, *feđurtehundą, *feđurtehun, *feđurþô
    Jämför: Samma som lusitanska petranioi, uralbanska *kátur, uranatoliska *gʷetʷóres, urbaltiska *ketures, urhellenska *kʷétwores, urindoiranska *čatwā́ras, uritaliska *kʷettwōr, urkeltiska *kʷetwares, urslaviska *četyre, urtokhariska *ś(ä)twer
4 Förra: *þrīz
Nästa: *fimf

BöjningarRedigera

Oregelbunden
Maskulinum Femininum Neutrum
plural
Nominativ *feđwōr

/ˈɸeð.wɔːr/

*feđwōr

/ˈɸeð.wɔːr/

*feđwōr

/ˈɸeð.wɔːr/

Ackusativ *feđwōr

/ˈɸeð.wɔːr/

*feđwōr

/ˈɸeð.wɔːr/

*feđwōr

/ˈɸeð.wɔːr/

Genitiv *feđurǫ̂

/ˈɸe.ðu.rɔ̃ːː/

*feđurǫ̂

/ˈɸe.ðu.rɔ̃ːː/

*feđurǫ̂

/ˈɸe.ðu.rɔ̃ːː/

Dativ *feđurmaz

/ˈɸe.ður.mɑz/

*feđurmaz

/ˈɸe.ður.mɑz/

*feđurmaz

/ˈɸe.ður.mɑz/

Instrumentalis *feđurmiz

/ˈɸe.ður.miz/

*feđurmiz

/ˈɸe.ður.miz/

*feđurmiz

/ˈɸe.ður.miz/

OmvandlingarRedigera