UrgermanskaRedigera

VerbRedigera

*aǥlijaną

  1. äckla; förolämpa; skämma
    Etymologi: Av äldre urgermanska *aǥlijanam. Troligen skapat i urgermansk tid. Motsvarar *aǥlaz ("förolämpande; skamlig") + *-janą (skapar statiska verb av rötter eller andra verb)
    Sammansättningar: *aǥlijandz, *aǥliþaz
    Besläktade ord: *aǥaz, *aǥaną, *aǥandz, *aǥisiþō, *aǥisōną, *aǥisōndz, *aǥisōþaz, *aǥı̨̄, *aǥlaz, *aǥô, *ahtaz, *ōǥijaną, *ōǥijandz, *ōǥiþaz

BöjningarRedigera

Svag
Klass 1
Aktivum Passivum
Presens Indikativ Subjunktiv Imperativ Indikativ Subjunktiv
1 singular *aǥlijō

/ˈɑɣ.li.jɔː/

*aǥlijaų

/ˈɑɣ.li.jɑ.ũ/

*aǥlijai

/ˈɑɣ.li.jɑi̯/

*?
2 singular *aǥlīsi

/ˈɑɣ.liː.si/

*aǥlijais

/ˈɑɣ.li.jɑi̯s/

*aǥlī

/ˈɑɣ.liː/

*aǥlijasai

/ˈɑɣ.li.jɑ.sɑi̯/

*aǥlijaisau

/ˈɑɣ.li.jɑi̯.sɑu̯/

3 singular *aǥlīþi

/ˈɑɣ.liː.θi/

*aǥlijai

/ˈɑɣ.li.jɑi̯/

*aǥlijaþau

/ˈɑɣ.li.jɑ.θɑu̯/

*aǥlijaþai

/ˈɑɣ.li.jɑ.θɑi̯/

*aǥlijaiþau

/ˈɑɣ.li.jɑi̯.θɑu̯/

1 dual *aǥlijōs

/ˈɑɣ.li.jɔːs/

*aǥlijaiw

/ˈɑɣ.li.jɑi̯w/

2 dual *aǥlijaþiz

/ˈɑɣ.li.jɑ.θiz/

*aǥlijaiþiz

/ˈɑɣ.li.jɑi̯.θiz/

*aǥlijaþiz

/ˈɑɣ.li.jɑ.θiz/

1 plural *aǥlijamaz

/ˈɑɣ.li.jɑ.mɑz/

*aǥlijaim

/ˈɑɣ.li.jɑi̯m/

*aǥlijanþai

/ˈɑɣ.li.jɑn.θɑi̯/

*aǥlijainþau

/ˈɑɣ.li.jɑi̯n.θɑu̯/

2 plural *aǥlīþ

/ˈɑɣ.liːθ/

*aǥlijaiþ

/ˈɑɣ.li.jɑi̯θ/

*aǥlīþ

/ˈɑɣ.liːθ/

*aǥlijanþai

/ˈɑɣ.li.jɑn.θɑi̯/

*aǥlijainþau

/ˈɑɣ.li.jɑi̯n.θɑu̯/

3 plural *aǥlijanþi

/ˈɑɣ.li.jɑn.θi/

*aǥlijain

/ˈɑɣ.li.jɑi̯n/

*aǥlijanþau

/ˈɑɣ.li.jɑn.θɑu̯/

*aǥlijanþai

/ˈɑɣ.li.jɑn.θɑi̯/

*aǥlijainþau

/ˈɑɣ.li.jɑi̯n.θɑu̯/

Preteritum Indikativ Subjunktiv
1 singular *aǥlidǭ

/ˈɑɣ.li.dɔ̃ː/

*aǥlidǣđı̨̄

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðĩː/

2 singular *aǥlidǣz

/ˈɑɣ.li.dɛːz/

*aǥlidǣđīz

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðiːz/

3 singular *aǥlidǣ

/ˈɑɣ.li.dɛː/

*aǥlidǣđī

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðiː/

1 dual *aǥlidǣđū

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðuː/

*aǥlidǣđīw

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðiːw/

2 dual *aǥlidǣđuđiz

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðu.ðiz/

*aǥlidǣđīđiz

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðiː.ðiz/

1 plural *aǥlidǣđum

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðum/

*aǥlidǣđīm

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðiːm/

2 plural *aǥlidǣđuđ

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðuð/

*aǥlidǣđīđ

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðiːð/

3 plural *aǥlidǣđun

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðun/

*aǥlidǣđīn

/ˈɑɣ.li.dɛː.ðiːn/

Presens Perfekt
Particip *aǥlijandz

/ˈɑɣ.li.jɑndz/

*aǥliþaz

/ˈɑɣ.li.θɑz/

OmvandlingarRedigera