UrgermanskaRedigera

GrundtalRedigera

*ainaz (ordinaltal *frumô)

  1. singular: en, ett
  2. plural: ena (dialektalt); några
    Etymologi: Av äldre urgermanska *ajnaz, av förgermanska *ójnos, av urindoeuropeiska *ójnos (möjligen av roten *ój- (se *ís) + *-nós)
    Fraser: *ainaz teǥuz, *ainą hundarađą, *ainō þūsundī, *ne ainaǥin, *ne ainaz, *nehʷ ainaz
    Sammansättningar: *ainaburanaz, *ainadaǥô (möjligen), *ainafaldaz, *ainafōtijaz, *ainaǥaz, *ainahandijaz, *ainaharđuz, *ainahlaupijaz, *ainakilaz, *ainalifą, *ainanahtijaz, *ainakjǭ, *ainarǣđaz, *ainarǣđijaz, *ainauǥijaz, *ainawaldô, *ainawīǥiją, *ǥaainaiđaz, *ǥaainǣną, *ǥaainǣndz, *iz (möjligen), *jā (möjligen)
    Jämför: Samma som uralbanska *ainja, urbaltiska *aiˀnas, urhellenska *ójnos, urindoiranska *Hájnas, uritaliska *oinos, urkeltiska *oinos. Nära släkt med avestiska 𐬀𐬉𐬎𐬎𐬀‎ (aēuua), urhellenska *óywos, urindoiranska Háykas och Háywas, urslaviska *edinъ (edinŭ)
1 Förra:
Nästa: *twai

BöjningarRedigera

Stark
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *ainaz

/ˈɑi̯.nɑz/

*ainai

/ˈɑi̯.nɑi̯/

*ainō

/ˈɑi̯.nɔː/

*ainôz

/ˈɑi̯.nɔːːz/

*ainatō

/ˈɑi̯.nɑ.tɔː/,

*ainą

/ˈɑi̯.nɑ̃/

*ainō

/ˈɑi̯.nɔː/

Ackusativ *ainanǭ

/ˈɑi̯.nɑ.nɔ̃ː/

*ainanz

/ˈɑi̯.nɑnz/

*ainǭ

/ˈɑi̯.nɔ̃ː/

*ainōz

/ˈɑi̯.nɔːːz/

*ainatō

/ˈɑi̯.nɑ.tɔː/,

*ainą

/ˈɑi̯.nɑ̃/

*ainō

/ˈɑi̯.nɔː/

Genitiv *ainas

/ˈɑi̯.nɑs/,

*ainis

/ˈɑi̯.nis/

*ainaizǫ̂

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔ̯ːː/

*ainaizōz

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔːz/

*ainaizǫ̂

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔ̃ːː/

*ainas

/ˈɑi̯.nɑs/,

*ainis

/ˈɑi̯.nis/

*ainaizǫ̂

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔ̃ːː/

Dativ *ainammai

/ˈɑi̯.nɑm.mɑi̯/

*ainaimaz

/ˈɑi̯.nɑi̯.mɑz/

*ainaizōi

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔːi̯/

*ainaimaz

/ˈɑi̯.nɑi̯.mɑz/

*ainammai

/ˈɑi̯.nɑm.mɑi̯/

*ainaimaz

/ˈɑi̯.nɑi̯.mɑz/

Instrumentalis *ainanō

/ˈɑi̯.nɑ.nɔː/

*ainaimiz

/ˈɑi̯.nɑi̯.miz/

*ainaizō

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔː/

*ainaimiz

/ˈɑi̯.nɑi̯.miz/

*ainanō

/ˈɑi̯.nɑ.nɔː/

*ainaimiz

/ˈɑi̯.nɑi̯.miz/

OmvandlingarRedigera